ساعات کاری: روزهاي زوج از ساعت ٣-٧ بعداز ظهر
(021) 22615402-22615403

کامپوزیت از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند؟

کامپوزیت از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند؟

طی چند دهه اخیر پیشرفت هایی که در زمینه ترمیم و جایگزین کردن دندان هایی که بتوانند همچون دندان های اصلی انسان کارایی و زیبایی داشته باشند بسیار گسترده بوده است. تمامی تلاش های پزشکان و محققین در زمینه دندان پزشکی و دندان سازی به آخرین و نوین ترین متد ترمیم و درمان دندان های تخریب شده، به کامپوزیت دندان و لمینت منتهی می شود.

در مقاله ای که در پیش رو دارید اطلاعاتی چند در خصوص انواع لمینت های دندانی اعم از کامپوزیتی و سرامیکی و نیز مزایای هرکدام دریافت خواهید داشت.

 

کامپوزیت دندان برای پوسیدگی

 

انواع لامینت: کامپوزیتی و سرامیکی

  • کامپوزیتی

کامپوزیت ها جزء روش های ترمیمی برای زیبایی بخشیدن به دندان های پوسیده و تغییر رنگ داده هستند که طی فرایند درمانی کوتاهی بر روی دندان های قبلی افراد قرار گرفته و نمای زیبایی در دهان و ترتیب دندان ها ایجاد می کنند.

به بیانی دیگر کامپوزیت ها در حکم روکش های دندانی هستند که بر روی دندان های اصلی قرار می گیرد. بخش عمده تلاش های سازندگان این دندان ها و مبدعان این روش ترمیم متوجه این امر بوده است که دندان های ساخته شده همرنگ دندان های اصلی شخص باشد تا اختلاف بین آن دو ( اصلی و کامپوزیت) به حداقل میزان ممکن برسد.

  • سرامیکی

سرامیکی ها از جمله لمینت هایی هستند که در نسبت به کامپوزیت ها تفاوت هایی دارند. این ها نیز همچون کامپوزیت ها روکش هایی برای دندان های تخریب شده به حساب می آیند و در امر زیبایی نقش موثری را ایفا می کنند اما با تفاوت هایی که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

مزایای لمینت کامپوزیتی

  1. در یک جلسه درمان صورت می پذیرد

یکی از مهم ترین مزایایی که بر این روش ترمیمی مترتب است مدت زمانی است که به خود اختصاص می دهد تا روند درمانی تکمیل شود.

درواقع بسیاری از پزشکان معتقدند مراجعینی که برای کامپوزیت دندان های خود اقدام می کنند می توانند در یک جلسه تمامی اقدامات مربوط به این روش را انجام دهند و نتیجه کار را مشاهده کنند.

  1. هزینه کمتر

هزینه ای که ترمیم و درمان دندان ها به روش کامپوزیت دارد نسبت به روش لامینت سرامیکی بسیار کمتر است. ( تقریبا نصف هزینه لامینت سرامیکی می باشد.)

  1. دندان ها تراشیده نمی شوند

از مهم ترین و بهترین مزایایی که روش کامپوزیت برای متقاضیان آن دارد این است که در این روش نیازی نیست که دندان های اصلی شخص تراشیده شود. ( مگر اینکه دندان های اصلی فرد آنقدر پوسیده شده باشد که به صلاح دید پزشک مورد تراش قرار گیرند تا از گسترش و پیشروی پوسیدگی جلوگیری گردد.)

مزایای لمینت سرامیکی

مهم ترین مزایایی که لمینت سرامیکی دارد دوام و ماندگاری رنگ آنهاست و دیگر اینکه استحکام آنها نسبت به لمینت های کامپوزیتی بسیار بیشتر است. امام نکته ای که وجود دارد این است که هزینه انجام آنها از کامپوزیت بسیار بیشتر است.

برای آشنایی بیشتر از روند کامپوزیت و جلوگیری از پوسیدگی می توانید ویدئو زیر را مشاهده نمایید.

 

لمینت برای چه کسانی ضرر دارد؟

باید گفت این روش درمانی و ترمیمی برای عده ای از زنان و مردان توصیه نمی شود:

  • کسانی که در امر بهداشت دهان و دندان ها کاملا اهمال کاری و بی توجهی دارند. بدین جهت کسانی که در امر مسواک و نخ دندانی توجهات لازم را ندارند در صورتی که کامپوزیت کنند با مشکل مواجه می شوند.

برای تفهیم بیشتر مطلب لازم است از بدترین ایرادی که این روش درمانی (کامپوزیت) دارد بگوییم . واقعیت این است که تمامی پزشکان بر این نکته تاکید می کنند که کامپوزیت ها در طول زمان رنگ شان تغییر کرده و در ثبات رنگ کمترین مقاومت را دارد. از این رو کسانی که مسواک و یا نخ دندان استفاده نکنند قطعا در مدت زمانی نه چندان طولانی با این معضل ( تغییر رنگ) مواجه خواهند بود.

  • کسانی که در نواحی دندان ها مشکلی ندارند نباید در این زمینه اقدام خاصی انجام دهند از آن رو که در صورتی که پزشک تخصص و مهارت کافی نداشته باشد می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی در دندان هایتان شود که گاها جبران ناپذیر بوده است.
  • کسانی که دندان قروچه دارند نباید این کار را انجام دهند زیرا که دراثر دندان قروچه ممکن است در طول زمان شکستگی و لب پریدگی در لامینت ها اتفاق بیفتد که در آن صورت بالاجبار باید تمدید کنند و دوباره همین کار را برای دندان هایشان انجام دهند.

کامپوزیت از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند؟

واقعیتی که در خصوص کامپوزیت ها وجود دارد این است که در بسیاری از موارد اشخاصی که به پزشک مراجعه می کنند تنها هدف شان این است که با انجام کامپوزیت روند تخریب و پوسیدگی دندان هایشان را کند تر کنند. در این صورت احتمال پوسیدگی بسیار کاهش می یابد.

پس با این اوصاف باید در پاسخ به سوال شما بگوییم که بله، کامپوزیت از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند.

 

دکتر مریم قرایی  جراح و دندانپزشک، با استفاده از تکنیک های روز دنیا و دستگاه های مجهز و پیشرفته به برطرف کردن مشکلات دندان بیماران می پردازد. ایشان با دانش و تجربه خود زمینه رضایتمندی مراجعین را فراهم نموده است. جهت مشاوره با بهترین جراح دندانپزشک در تهران می توانید با شماره 02122615402 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مریم قرایی مراجعه نمایید.

 

اصلاح طرح لبخند از طریق کامپوزیت

یکی از کاربرد هایی که کامپوزیت ها دارند این است که اگر فردی به هردلیلی بخواهد طرح لبخند زیبایی داشته باشد می تواند از این روش درمانی ترمیمی و زیبایی کمک بگیرد.

زیرا که در این روش دندان ها کاملا از نظم و ترتیب زیبایی برخوردار می شوند که همین موضوع باعث می شود لب ها هنگام خندیدن حالت خاص و زیبایی داشته باشند.

بهترین متخصص کامپوزیت دندان

از مهم ترین نوید هایی که می توان در زمینه زیبایی دهان و دندان به علاقه مندان و متقاضیان این دسته از خدمات پزشکی داد این است که در حال حاضر بهترین متخصصین کامپوزیت دندان در سطح کشور درحال خدمت رسانی و انجام خدمات دندان پزشکی هستند که تجربه و تخصص بالای آنها در فعالیت تخصصی شان زبانزد خاص و عام است و همه کسانی که به دنبال انجام این خدمات هستند به راحتی می توانند از خدمات آنان بهره ببرند.

کلام آخر

 تکراری ترین و مهم ترین توصیه ای که ما به هموطنان عزیزمان داریم این است که هرگز در نقش پررنگ و اساسی مهارت و تجربه پزشک در کار زیبایی ذره ای تردید نداشته باشید و بدانید که باید در این زمینه تحقیقات لازم را داشته باشید و پس از انجام مشورت های کاملا دقیق و جزیی قدم در راه زیبایی و خلق آن برای خودشان بردارند.

 

پاسخ

5 + ده =

Call Now Button