ساعات کاری: روزهاي زوج از ساعت ٣-٧ بعداز ظهر
(021) 22615402-22615403

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

دهان دریچه ای به سلامت هر انسانی هست؛ از این رو مروارید های سفید یا دندان های سالم نقش حیاتی در سلامت دهان دارند.

دندان ها نقش خیلی مهمی در جویدن، تکلم و زیبایی دارند. پوسسیدگی دندان یک بیماری از نوع میکروبی محسوب می شود که توسط میکرو ارگانیزم ها و باکتری های مضر به وجود می آید و در اثر مصرف مواد غذایی نا مناسب و رعایت نکردن موراد بهداشتی ایجاد می شود.

بعد ار تولد، بدن انسان را میکروارگانیزم های مختلفی احاطه می کنند، بعضی از این میکروارگانیزم ها برای بدن مضر نیستند مثل میکرو ارگانیزم هایی که در دستگاه گوارش هستند و برای بدن می توانند مفید باشند و بعضی از این میکرو ارگانیزم ها برای بدن مضر هستند مثل میکروارگانیزم هایی که روی پوست مسطح هستند.

پوسیدگی دندان دکتر محمودهاشمی

پوسیدگی دندان

انواع میکرو ارگانیزم های داخل دهان

میکروارگانیز هایی که داخل محیط دهان هستند به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. میکروارگانیزم های که بیماری زا هستند و می توانند باعث بیماری لثه و پوسیدگی شوند.
  2. میکروارگانیزم هایی که فلور نرمال دهان محسوب می شوند و تا وقتی که محیط مساعدی برای آنها بوجود نیاید موجب بیماری دهان، دندان و لثه نمی شوند.

فرایند پوسیدگی دندان:

وقتی که محیط مناسبی برای رشد میکروب فراهم شود و و پلاک های میکروبی بسیاری از این مکروارگانیزم های  بیماری زا را به خودشان جذب کنند و پوسیدگی و بیماری های لثه بوجود آید، می تواند پوسیدگی دندان ایجاد شود.

همۀ اینها در بستر زمان بوجود می آیند و اگر ما پلاک میکروبی که مملو از میکرو ارگانیزم ها هستند را توسط مسواک زدن و نخ دندان تمیز نکنیم اینها می توانند فعالیت خودشان را به جا بگذارند و باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه شوند.

از طرفی کربوهیدرات ها می توانند منشا تغذیه ای برای میکروارگانیزم ها شوند و بدین ترتیب میکروارگانیزم ها در ابتدا روی مین های دندان اثر بگذارند و مواد معدنی مین ها را حل می کنند و بدین ترتیب محیط را اسیدی کننمی شود؛ در این محیط اسیدی کم کم به عاج دندان راه پیدا کرده و وقتی به عاج  دندان رسیدند چون خود عاج ها منبع غنی ازپروتئین هاهستند  باعث پوسیدگی دندان ها می شوند و این پوسیدگی عصب دندان را درگیر می کنند.

بنابراین ما حتما احتیاج داریم با نخ دندان، مسواک و واترجت و وسایل مختلفی برای تمیز نگه داشتن دندان ها و از بین بردن پلاک های میکروبی استفاده کنیم.

اگر پوسیدگی از عاج رد شود و به عصب دندان برسد دندان باید تحت درمان دندانپزشکی قرار بگیرد  و پوسیدگی ها توسط فرز دندان پزشکی حذف شود و وقتی که حذف شد و اعصاب و عروق خونی که در ریشه دندان وجود دارند کاملا بیرون کشیده شود وتوسط یک ماده ای به نام گودا پرتا پر شود.

اگر این عملیات به درستی انجام نشود ممکن است این عفونت از ته ریشه به استخوان و به بافت لثه  سرایت کند  و حتی دندان پزشک مجبور شود ته ریشه را قطع کند و یا خود دندان را بکشد.

دکتر مریم قرایی  جراح و دندانپزشک، با استفاده از تکنیک های روز دنیا و دستگاه های مجهز و پیشرفته به برطرف کردن مشکلات دندان بیماران می پردازد. ایشان با دانش و تجربه خود زمینه رضایتمندی مراجعین را فراهم نموده است. جهت مشاوره با بهترین جراح دندانپزشک در تهران می توانید با شماره 02122615402 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مریم قرایی مراجعه نمایید.

اثرات پوسیدگی:

یک از اثرات پوسیدگی بیماری شایع لثه می باشد که زمینه بروز دیگر بیماری ها مثل بیماری های قلبی و عروقی، سکته های قلبی و زایمان زودرس و نوزادان کم وزن در مادران باردار را فراهم می کند.

اولین علامتی که در پوسیدگی دندان ایجاد می شود خونریزی لثه ها و تغییر رنگ لثه ها، سایز یا اندازۀ لثه ها است که به مرور بزرگتر می شود و تورم پیدا می کند.

توصیه به والدین برای حفظ بهداشت کودکان

به والدین توصیه می شود از سن 7 سالگی برای درمان ناهنجاری های ارثی فرد و جلوگیری از پوسیدگی دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنند؛ چراکه مراجعه در سن 7 سالگی باعث می شود که تشخیص داده شود که هر دندان در چه سنی باید درمان شود و زمان طلایی درمان به والدین اطلاع داده می شود.

پیشگیری علاوه بر حفظ سلامت دهان و دندان از دوران کودکی از هزینه های سنگین خدمات دندانپزشکی در بزرگسالی جلوگیری می کند.

ترمیم دندان ها:

شامل عصب کشی، روکش، جراحی، کشیدن دندان و ایمپلنت می باشد. ایمپلنت از مراحلی است که در اثر درمان نشدن دندان و با مراحل بیشتر باید انجام شود.

پاسخ

دو + 18 =

Call Now Button