ساعات کاری: روزهاي زوج از ساعت ٣-٧ بعداز ظهر
(021) 22615402-22615403

علت و درمان دندان درد شبانه

علت و درمان دندان درد شبانه

همه ما پس از یک روز پر از مشغله و سخت دوست داریم شب ها با آرامش به رختخواب برویم و بخوابیم، اما گاهاً دندان درد به سراغمان می آید و خواب را از چشمانمان می گیرد. این درد بسیار کلافه کننده است و از همه بدتر اینکه به هیچ پزشکی دسترسی نداریم! اما چه باید کرد؟! با ما همراه باشید که در ادامه مطلب در رابطه با علت و درمان دندان درد شبانه صحبت کنیم.

علت و درمان دندان درد شبانه

علت و درمان دندان درد شبانه

چرا شب ها دندان درد می گیریم؟

در حالت ایستاده بدلیل جاذبه زمین و فشار خون مقدار کمی فشار در رگ های سر و گردن وارد می شود که با دراز کشیدن فشار داخلی عروق افزایش پیدا می کند، به همین دلیل فشار داخلی عروق موجود در ناحیه اتاق پالپ افزایش می یابد.

این اتاق که در اطراف بافت سخت دندان واقع شده است و به جز رگ هایی که خون رسانی را انجام می دهند، اعصاب دندان نیز در این اتاقک وجود دارد. به هنگام دراز کشیدن وقتی فشار بر روی عروق بیشتر می شود بر روی اعصاب کناری نیز فشار وارد می شود و باعث دندان درد شبانه می شود.

علاوه بر دلیل گفته شده دلایل مختلف دیگری نیز می تواند باعث تجربه دندان درد شبانه شود که شامل:

  1. یکی از رایج ترین دلایل درد شبانه گیرکردن باقیمانده غذا یا میوه بین لثه ها و دندان هاست که با مسواک زدن و نخ دندان می توان این درد را از بین برد.
  2. اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که عادت به دندان قروچه دارید، احتمال اینکه دندان درد را تجربه کنید بسیار زیاد است.
  3. پوسیدگی دندان هم می تواند یکی از رایج ترین دلایل دندان درد شبانه باشد.
  4. یکی از دلایل دندان درد شبانه می تواند ترک دندانی باشد.
  5. عفونت های سینوسی
  6. مواد خوارکی مانند نوشیدنی های بسیار خنک یا داغ، اسیدی، قند بالا که در هنگام شب مصرف می کنید می تواند عاملی برای دندان درد شبانه شما باشد؛ الخصوص اگر به بیماری های لثه و یا پوسیدگی دندان مبتلا باشید.

جلوگیری از دندان درد شبانه

همان طور که قبلا هم گفته شد؛ پوسیدگی دندان می تواند یکی از رایج ترین دلایل درد شبانۀ دندان باشد. بنابراین از زدن مسواک و استفاده از نخ دندان قافل نشوید، تا پوسیدگی و دردهای غیرقابل تحمل آن در امان باشید.

چنانچه از پوسیدگی های دندان خود آگاه هستید قبل از اینکه دردها و آزار آن شدیدتر شود، با مراجعه به دندانپزشک ترمیمی خوب میتوان زودتر این عارضه را برطرف کرد.

به توصیه بهترین دندانپزشک ترمیمی و زیبایی برای درمان سریع دندان درد شبانه به جای دراز کشیدن، بلند شوید و کمی قدم بزنید تا از شدت گردش خون در صورت بکاهید و دندان دردتان کاهش پیدا کند.

دکتر مریم قرایی  جراح و دندانپزشک، با استفاده از تکنیک های روز دنیا و دستگاه های مجهز و پیشرفته به برطرف کردن مشکلات دندان بیماران می پردازد. ایشان با دانش و تجربه خود زمینه رضایتمندی مراجعین را فراهم نموده است. جهت مشاوره می توانید با شماره 02122615402 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مریم قرایی مراجعه نمایید.

درمان سریع دندان درد در شب

دندان درد جزء دردهای غیرقابل تحمل است به خصوص اگر هنگام شب آن را تجربه کنیم، چنان چه در هنگام شب دچار دندان درد شدید روش های زیر می تواند در تسکین درد دندانتان کمک شایانی کند:

داروهای مسکن

مصرف داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن برای کاهش دندان درد مانعی ندارد. اما چنانچه با مصرف این داروها درد دندانتان تسکین پیدا نکرد، بهتر است به یک دندانپزشک مراجعه کنید.

کمپرس یخ

استفاده از کمپرس یخ می تواند به تسکین دندان درد کمک کند.

بالا نگه داشتن سر

اگر به داروی مسکن دسترسی ندارید بهترین روش برای درمان دندان درد بالا نگه داشتن سر است . به این صورت که اگر به هنگام شب از شدت دندان درد از خواب بیدار می شوید کافی است زیر سر خود یک بالش بلندتر بگذارید تا سرتان بالاتر از بدنتان قرار گیرد.

استفاده از پمادهای دهانی

به همراه استفاده از مسکن ها برای کاهش درد میتوان از پمادهایی که حاوی موادی مانند بنزوکائین هستند می تواند در بی حسی و تسکین درد دندان کمک کند.

قرقره کردن  آب نمک

شستشو با آب نمک می تواند به کاهش التهاب و از بین بردن هر گونه مواد غذایی باقی مانده در لابلای دندان و لثه کمک کند. به شما توصیه می کنیم حتی اگر دندان های سالمی هم دارید روزانه دوبار دهانتان را با آب نمک شستشو دهید.

میخک

میخک در تسکین دندان درد بسیار موثر می تواند باشد. میخک ها را در آب خیس کنید تا حالت خمیری بگیرد، سپس خمیر را روی دندان بمالید. و یا می توانید به آرامی میخک را بجوید.

نتیجه گیری

در واقع راهکاری سریع و دائمی برای درمان درد دندان شبانه وجود ندارد و راهکارهای گفته شده موقت می باشند. تنها راه ممکن برای درمان قطعی دندان درد مراجعه به دندانپزشکی می باشد.

 

 

 

پاسخ

نوزده − 1 =

Call Now Button