ساعات کاری: روزهاي زوج از ساعت ٣-٧ بعداز ظهر
(021) 22615402-22615403

متخصص ریشه دندان در شمال تهران

متخصص ریشه دندان در شمال تهران

جهان مدرن با خودش رهاورد های شگفت انگیزی به همراه آورد. شگفتانه هایی که هرکدامش حکم پرشی جدی بود. با تغییر و تحول در جهان مدرنیته و گذر از عصر سنتی، در عرصه علم و دانش نیز علاوه بر پیشرفت ها و تحول به لحاظ علمی ، ما با یکسری تغییرات در روش و رهنمود ها نیز مواجه می شویم. از جمله این تغییرات می توان به تخصصی شدن علوم اشاره کرد. درواقع پیش از آنکه وارد دنیای مدرن شویم، در فضای سنتی حکما و دانشمندان بسیار جامع الاطراف بوده و در بسیاری از علوم علم و آگاهی داشتند. مثلا ابن سینا هم پزشکی می دانست و هم یک فیلسوف بزرگ بود. اما اکنون بسیار اندک اند کسانی که در دو شاخه علمی مجزا دست داشته و بتوانند در هردو زمینه به حد اعلا باشند.

پزشکی و دندانپزشکی نیز از جمله علومی است که بسیار تخصصی و دارای تخصص ها و شاخه های مخلتفی گردیده و شامل طیف گسترده ای از رشته ها است.

یکی از شاخه های رشته دندانپزشکی تخصص در زمینه ریشه دندان است. در ادامه قصد داریم یک آگاهی اجمالی ولی دقیق از این شاخه از علم دندان پزشکی ارائه دهیم.

 

متخصص ریشه دندان

تخصص در زمینه ریشه دندان چه نوع تخصصی محسوب می شود؟

عده ای از دانشجویان رشته دندانپزشکی پس از آنکه وارد دوره تخصص می شوند تصمیم دارند که در زمینه معالجه و درمان ریشه دندان مطالعه کرده و در این زمینه تخصص یابند. پزشکانی که در این زمینه متخصص اند کارهای پزشکی مخصوص به درمان ریشه دندان را انجام می دهند.

برای آنکه نگاه عمیق تری نسبت به چنین تخصصی کسب کنیم، ضروری است ابتدا یک آگاهی اجمالی در خصوص ساختمان  دندان داشته باشیم .

ساختار دندان

دندان دارای دو بخش بیرونی و درونی است که قسمت بیرونی بسیار سخت و محکم است و دورتا دور قسمت درونی که عصب تشکیل می دهد را احاطه می کند تا به نوعی از آن حفاظت کند. عصب دندان یک ماده بسیار نرم و دارای عروق خونی و … است که بخش اصلی دندان محسوب می شود.

در سطور بالا بیان داشتیم که قسمت بیرونی دندان یعنی آن قسمت سخت از بخش اعصاب دندانی که قسمت درونی هستند حفاظت می کنند. در واقع این حفاظت بدین معناست که قسمت بیرونی اگر دچار پوسیدگی، شکستگی، ضربه خوردن به طور شدید گردد باعث می شود قسمت اعصاب تحریک شده و ناراحتی های دندانی ایجاد شود.

چه زمانی می توانیم بگوییم اعصاب دندان دچار مشکل شده است؟

تشخیص این مساله دشوار نیست. اگر هنگام خوردن نوشیدنی و خوراکی های بسیار سرد یا بسیار گرم دندان تان درد می گیرد و یا اگر دردی خود بخودی را احساس می کنید سریعا به دندان پزشک مراجعه کنید زیرا که به احتمال بسیار زیاد اعصاب تحریک شده اند. پس بهتر است پیش از آنکه این مشکل پیشرفت کند آن را درمان کنید تا از روند تخر یب بکاهید.

برای آشنایی بیشتر در مورد عصب کشی دندان می توانید ویدئو زیر را مشاهده نمایید.

خطراتی که عدم درمان ریشه دندان در پی دارد

  1. آبسه کردن دندان
  2. عفونت های دندانی در ناحیه لثه که موجب بوی بد دهان می شود
  3. درد های گاها بسیار شدید

تمام اتفاقاتی که در فوق ذکر کردیم پس از مدتی منجر به تخریب کامل دندان شده و باید آن را کشید. در اینجاست که ضرورت درمان و معالجه ریشه دندان ها مشخص می گردد.

درمان ریشه دندان بزرگترین خدمتی که به دندان ها می کند این است که یا آن را هرگز از دست نمی دهیم و یا این کار را به مدت طولانی به تعویق می اندازد. میزان ارزشمندی این خدمت را هم کسانی متوجه می شوند که با هزینه های درمانی عجیب و غریب مواجه شدند و هم کسانی که به هر دلیلی دندان خود را از دست داده و  می دانند هیچگونه دندان های جایگزین نمی توانند به ارزشمندی دندان اصلی خودشان شود.

علی رغم فواید بالایی که درمان ریشه به همراه دارد جز، کارهایی است که در موارد عادی بسیار زمان بر نیست.( اگر شرایط دندان خاص باشد نهایتا 2 یا 3 جلسه بیشتر کار نمی خواهد.)

نام دیگری که برای معالجه ریشه دندان به کار می بریم

درواقع معالجه ریشه دندان های پوسیده شده یا ترک خورده شامل مجموعه ای از کارهایی است که برای ریشه دندان ها انجام می گردد ولی در زبان عامیانه به همه این کارها  عصب کشی دندان می گویند. این عمل کار پیچیده و دشواری نیست. ( البته در شرایط عادی و دندان هایی با شرایط طبیعی عمل ساده است. گاهی دیده می شود برخی از دندان ها بسیار  کار را سخت می کنند. که جزء موارد استثنائی است.) روند درمانی چنین است که پوسیدگی دندان از سطح دندان تراش خورده سپس با ابزاری پزشکی به ریشه دندان دسترسی پیدا می کند و بعد از درمان با موادی که سفید و گاهی به رنگ توسی است پر می شود.

 

دکتر مریم قرایی  جراح و دندانپزشک، با استفاده از تکنیک های روز دنیا و دستگاه های مجهز و پیشرفته به برطرف کردن مشکلات دندان بیماران می پردازد. ایشان با دانش و تجربه خود زمینه رضایتمندی مراجعین را فراهم نموده است. جهت مشاوره با بهترین جراح دندانپزشک در تهران می توانید با شماره 02122615402 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مریم قرایی مراجعه نمایید.

 

بعد از درمان ریشه دندان چکار کنیم؟

یکی از موضوعاتی که بسیار نگران کننده می نماید این است که پس از آنکه ریشه درمان می شود به دلایلی دندان شکننده می گردد. این موضوع باعث نگرانی بسیاری از مراجعین شده است . البته در این موارد نیز باز هم راه حل و یا بهتر است بگوییم راه فراری وجود دارد. بدین نحو که پس از درمان گاهی پزشکان توصیه می کنند که از روکش دندان استفاده شود تا دیگر نگران شکسته شدن آن نباشیم. باز هم قابل تذکر است که روکش کردن دندان ها هم در شرایطی خاص انجام می پذیرد. وقتی که بیمار در ابتدای شروع روند پوسیدگی اقدام می کند، مقدار کمتری از دندان تراشیده می گرددو این شاتس مو.فقیت درمان و نیز عمر دندان را طولانی تر می کند.

سخن آخر

امروزه با جود اینکه در رشه دندان پزشکی پیشرفت کرده ایم و بسیاری روش وجود دارد که پزشکان بتوانند به بیماران کمک کنند تا دندان هایی را که به هر دلیلی از دست داده اند را جایگزین کنند از جمله ایمپلنت، پروتز های مختلف و غیره، باز هم تمام پزشکان بر این نکته اتفاق نظر دارند که بهترین گزینه برای درمان این است که تا سر حد امکان دندان طبیعی خود بیمار حفظ شود. گاهی بیماران به قدری مراجعه به پزشک را به تعویق می اندازند که شرایط نگران کننده تر می شود.

 

پاسخ

سه × دو =

Call Now Button