ساعات کاری: روزهاي زوج از ساعت ٣-٧ بعداز ظهر
(021) 22615402-22615403

پروتزهای ثابت و متحرک دندان

پروتزهای ثابت و متحرک

استفاده از پروتز به حفظ زیبایی ظاهری صورت کمک می کند و از دست دادن یک و یا چند دندان باعث می شود تا زیبایی صورت و لب ها تحت تاثیر قرار بگیرد. پروتزهای دندانی شامل دو نوع پروتز ثابت و متحرک هستند، که در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.

در پروتز ثابت، تاج و یا پل دندان مستقیما به دندان و یا ایمپلنت چسبیده می شود و جایگزین دندان از دست رفته خواهد شد.

پروتز متحرک که اصطلاحا دندان مصنوعی نیز نام دارد، همان طور که از نامش پیداست جایگزین مصنوعی برای دندان محسوب می شود و در فکی که دندان های کمی وجود دارد، ثابت باقی خواهد ماند.

با توجه به پیشرفت های انجام شده در زمینه پروتزهای دندانی، عملکرد طبیعی دندان ها حفظ و شکاف و فاصله میان دندان ها نیز پر خواهد شد.

پروتز ثابت و متحرک

دلیل اهمیت پروتزهای دندانی چیست؟

از دست دادن یک و یا چند دندان باعث می شود دندان های اطراف نیز به مرور زمان حرکت کنند. در صورتی که نسبت به درمان اقدامی صورت نگیرد، فضای ایجاد شده باعث تغییر پوزیشن دندان می شود و در چنین شرایطی، دندان های اطراف برای پر کردن این فضای ایجاد شده به حرکت در خواهند آمد.

حرکت دندان ها می تواند منجر به بروز مشکلاتی برای دهان و فک شود.

پروتزهای ثابت

امکان درآوردن این نوع پروتزها توسط بیمار وجود ندارد. دو نوع پروتز ثابت وجود دارد:

یک نوع که به بازسازی بخش از دست رفته دندان مانند تاج دندان کمک می کند.

نوع دیگر که به طور کامل جایگزین دندان از دست رفته می شود.

پوتزهای ثابت، داخل استخوان فک قرار می گیرند و به همین خاطر به عنوان ایمپلنت نیز شناخته می شوند.

دکتر مریم قرایی  جراح و دندانپزشک زیبایی با استفاده از تکنیک های روز دنیا و دستگاه های مجهز و پیشرفته به برطرف کردن مشکلات دندان بیماران می پردازد. ایشان با دانش و تجربه خود زمینه رضایتمندی مراجعین را فراهم نموده است. جهت مشاوره با بهترین جراح دندانپزشک در تهران می توانید با شماره 02122615402 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مریم قرایی مراجعه نمایید.

پروتزهای متحرک

این نوع پروتزها به راحتی و توسط خود بیمار در آورده می شوند که می تواند از نوع کامل و یا جزئی باشد.

در صورتی که بیمار تمام دندان های خود را از دست داده باشد، پروتز کامل از سوی پزشک در نظر گرفته می شود. در این حالت، زیبایی طبیعی و ظاهری دندان ها حفظ می شود و دندان ها روی  صورت می خوابند. اما پروتزهای متحرک جزئی، در قسمت باقی مانده دندان، ثابت باقی می مانند و از آن جایی که ساختار فلزی و محافظی دارند، به عنوان پروتز اسکلتی نیز در نظر گرفته می شوند.

تمامی پروتزها، به حفظ عملکرد دندان ها و بهبود زیبایی ظاهری کمک می کنند.

نوع پروتز با توجه به تعداد دندان های از دست رفته، شرایط دندان های باقی مانده و ضخامت استخوان فک در نظر گرفته خواهد شد. در صورتی که تعداد کمی از دندان ها باقی مانده باشند و شرایط خوبی هم نداشته باشند، پروتز متحرک گزینه مناسب تری خواهد بود.

اما در صورتی که یک و یا دو دندان از دست رفته باشد و ما بقی دندان ها سالم باقی مانده باشند، پروتز متحرک جزئی می تواند به حفظ عملکرد دندان کمک کند.

 

 

پاسخ

شانزده + 6 =

Call Now Button